Tur til Värmland: I fotsporene til Selma Lagerlöf

Tur til Värmland: I fotsporene til Selma Lagerlöf

Dato:

10. juni 2026 - 11. juni 2026

Sted:

Busstur til Värmland

Tidspunkt:

00:00 - 00:00

Arrangør:

Foreningen Norden Ringerike

I fotsporene til Selma Lagerlöf

Onsdag 10. juni: Avreise fra Hønefoss kl. 08.30, turen går via Kongsvinger til Sunne og Selma Lagerlöfs hjem Mårbacka. På Mårbacka starter vi med lunsj før vi får en omvisning i den vakre herregårdsbygningen, hvor Lagerlöf ble født og vokste opp. Deretter til Sunne sentrum for å rusle litt i denne trivelige byen.

Så sjekker vi inn på Ulvsby Herrgård (tidligere Länsmansgården), et historisk hotell med aner fra 1500-tallet, med flott beliggenhet ved Fryken sjøen. Selma Lagerlöf skal ha vært gjest her med jevne mellomrom. På kvelden blir vi servert en nydelig 2-retters middag.

Torsdag 11. juni: Frokost og utsjekk. Kl. 09.30 reiser vi til den fantastiske Rottnerosparken, som omtales i Selma Lagerlöfs roman Gösta Berlings saga som Ekeby. Vi får en omvisning i den flotte blomster -og skulpturparken. Etter besøket i  parken kjører sørover til en gammel herregård vest for Karlstad som heter von Echstedtska gården. Der får vi servert en enkel lunsj, og vi får en omvisning hvor vi blant annet får se Sveriges flotteste utedass med vakre veggmalerier.

Les mer om hva som skjer på turen, priser m.m. i den vedlagte pdf-fil: Foreningen Norden Värmland 

 

Med positiv hilsen på vegne av

Foreningen Norden Ringerike ved

Dagny Sjursdotter (initiativtaker og arrangør)

Roar Olsen (leder)